Ceza Kanunları Programını Güncelleme:

 

Kısaca Ceza Kanunları Programının nasıl değiştirileceğini ve yeni kanunlar ekleneceğini anlatayım.

Başbakanlık Kanunlar külliyatının yayınlandığı formatta *.chm dosyası oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Buradaki Linkden
htmlhelp.exe dosyasını indiriniz ve programı kurunuz.

Öncelikle Front page veya başka bir Html editörle *.htm dosyalarını yazınız ve yazdığınız tüm html dosyalarını aynı dizine kaydediniz.

Sonra Microsoftun web sayfasından HTML Help Workshop programını ücretsiz olarak indiriniz ve kurunuz. Html help workshop programını çalıştırınız.

New-Project'i seçiniz. Karşınıza bir sihirbaz çıkacaktır. Next tuşuna basınız. Proje ismini ve yolunu yazınız.Buraya yazdığınız isim *.chm filenin de ismi olacaktır. Browse tuşuna basarak daha önce kaydettiğiniz html dosyalarının bulunduğu dizini bulun ve dosya ası kısmına bir isim yazdıktan sonra aç tuşuna basınız.

İleri tuşuna basınız.Çıkan pencereden biz daha önce html dosyalarını oluşturduğumuzdan Html files (*.htm) yi işaretleriz.Diğer seçenekler işaretlenmemeli.Onları daha sonra oluşturacağız.

İleri tuşuna basarız. Çıkan pencereden Add tuşuna basarak tüm *.htm dosyalarını seçip ekleriz.Sonra ileri diyerek son tuşuna basarız.

Sonra çıkan ekrandan Contents (içindekiler) sekmesine çıkarız. Bize projede bir contents dosyası olmadığını yeni oluşturmak mı yoksa var olan bir tanesini seçmemiz gerektiğini mi soran bir diyalog çıkar. Create a new contents file seçeneğini seçeriz. Karşımıza çıkan farklı kaydet kutusuna örneğin icindekiler.hhc yazarız.

Çıkan pencereden soldaki tuşlardan insert a headingi seçeriz.Bu bizim ana başlığımız olacak.örneğin Hakim Hesap Makinası yazalım.. Add tuşuna basmadan Tamam tuşuna basalım.

Sonra listede Hakimin Hesap Makinası konusu seçili iken soldaki tuşlardan insert a page tuşuna basalım.Bize bunun yeni bir konu başlığı olup olmadığını soran bir mesaj çıkacaktır. Hayır diyelim, çünkü yeni konuyu Hakimin hesap makinasının altına ekleyeceğiz.Daha sonra diğer konu ve sayfaları da aynı şekilde ekleyelim. Eklediğimiz her konuya bir bir başlık yazmalıyız.

Tüm sayfaları ekledikten sonra Contents properties buttonuna tıklayıp default window olarak main yazın,Use folder of instead of book daki çentiği kaldırın.Bu taktirde folder ikonu kitap ikonuyla değişecektir.

Ayrıca editplasla içindekiler.hhc yi açıp <param name="Window Styles" value="0x800625"> satırında 0x80024 olarak değiştirirsen içindekiler kısmı fare geldiğinde altı çizili oluyor.

Artık index sekmesine tıklayabiliriz.

Çıkan mesaja crate a index file yi seçelim. Farklı kaydet penceresinden index.hhk yazılıdır.kaydet tuşuna basalım.

Anahtar tuşuna basarak yeni bir keyword (kelime) ekleyelim. Kelimenin ismini yazıp, bu kelimeye tıklandığında hangi sayfa açılacaksa o sayfayı seçelim. örneğin önsöz için index.htm yi seçelim. Tamam tuşuna basalım.Sonra yeniden soldaki anahtar tuşuna basalım. Do you want to insert this entry at the beginning of the index şeklinde bir mesaj çıkar.Biz kelimeleri aynı sırada alt alta olmasını istediğimizden eveti seçiyoruz. Yenilikler yazıp yine index.htm yi seçiyoruz..Sonra aynı işlemi tekrarlıyoruz.Soru soran ekran çıktığı zaman hep evet diyoruz.örneğin editör kelimesi için editör.htm yi seçiyoruz.

Tüm kelimeleri bu şekilde ekledikten sonra soldaki A-Z tuşuna tıklayarak kelimelerin sıralanmasını sağlıyoruz. Sonra Project sekmesine tıklayalım. Soldaki Add modify windows defination tuşuna tıklayalım. Çıkan ekrana main yazalım. Bu bizim ana penceremiz olacak.Button typlerinden hangisini görünmesini istiyorsak yazalım.

Pozisyon olarak Otosize yi seçip çıkan pencereyi fareyle sağa-sola genişletip, taşıyalım.Ok tuşuna basalım. Pozisyonların değeri eklenecekitir. Örnek left=30 width=611 top=209 height=241.

Files kısmında default filesi yardım dosyası açıldığında hangisi gelmesini istiyorsanız onu yazınız. Daha sonra nevigation pane bölümünde search tab bölümünü işaretleriz. Çıkan wizardda compile fulltext searchı işaretle.Yoksa search bölümü geliyor fakat arama yapamıyorsun.

Tamam deyip windows penceresini kapattıktan sonra soldaki change project optionsu seçeriz. Generalden title kısmına başlık yaz. Örneğin: Hakimin hesap makinası Programı.Bu chm dosyanın başlığında görünecektir.

Default fileyi belirleriz.(windows penceresinde de belirlemiştik. compatibility kısmında 1.1 and daha sonra olsun. Att tarafta compile search text ve create a binary index çentikli olsun.

Daha sonra Project sayfasında save all files and compile ( kaydet ve compile et.) tuşuna basıyoruz. *.chm dosyası oluşacaktır.
 

DECOMPİLE İLE GÜNCElLEME:


HTMLHelp Work Shop(Htmlhelp.exe) linkinden programı çekiniz.
Html help work shop programını çekip kurduktan sonra
örneğin C:\ceza isminde boş bir klasör oluşturun.

HtmlHelpWorkshop programını çalıştırın File-Decompile yi seçin. Destination Folder olarak c:\ceza yı seçin.Compiled help file olarak Cezakanunlari.chm yi seçin. Tüm html dosyalar, resimler ve *.css dosyası bu klasöre çıkacaktır.Biraz html bilginiz varsa burdaki dosyaları değiştirip yeniden compile edebilirsiniz.
Dizin bölümüne yeni kelimeler ekleyebilirsiniz.Html aracı olarak kesinlikle ms.Wordu kullanmayın, geri plana bir sürü gereksiz kod atıyor ve *.chm dosyasının yavaşlamasına sebep oluyor. Ms.Frontpage veya not defteri programı bu iş için uygun.
Altta resimli açıklaması var:

1-öncelikle Decompileyi seçiyoruz.


2-Destination Folder olarak yeni oluşturduğumuz boş klasörü gösteriyoruz.Html dosyaları bu klasöre çıkarılacak.
Compiled Help file olarak CezaKanunlari.chm dosyasını seçiyoruz.

Tüm dosyalar *.chm dosyadan ayrılacak.Htmlhelpworkshop programını kapatıyoruz.


3-Projemizin tek eksik dosyası Cezakanunlari.hhp dosyasını Buradan çekiniz ve C:\ceza klasörüne yapıştırınız. Windows gezgininden cezakunlari.hhp dosyasına tıkladığınızda aşağıdaki ekran gelecektir.


4-Content sekmesine tıkladığınızda içindekiler sekmesi gelecektir.Edit tuşuyla var olan örnekleri inceleyerek yeni başlıklar ekleyebilirsiniz.5-İndex sekmesine tıkladığınızda Dizin bölümü gelecektir.Var olan örnekleri edit tuşuyla görebilir, yeni kelimeler ekleyebilirsiniz.
6-Örneğin TCK.htm yi değiştirmek istiyoruz, kanun değişikliklerini ekleyeceğiz.Windows gezgininden sağ tıklayınız, birlikte açı seçiniz.Html helpwork shop, frontpage veya not defterini seçebilirsiniz.Ms. Wordü seçmeyin, Gereksiz kodlarla doldurur..


7-Diyelimki Htmlhelpworkshopu seçtiniz.Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.Klasların açıklamasını görüyorsunuz.Ms Wordün 4-5 satırda yaptığı formatı Claslar kullanarak bir-iki kelimeyle yapmak mümkün.Sola yaslı kalın yazı için "sk" klasını kullanın.Resimde "n" çıkmış8-Değişikliği yapıp kaydettikten sonra windows gezgininden cezakanunlari.hhp ye tıklayınız.Aşağıdaki ekran gelecektir.Save and compile (kaydet ve derle) tuşuna bastığınızda yeni *.chm dosyası oluşacaktır.Hepsi bu kadar değil, index ve içindekiler dosyası belli bir büyüklüğe erişince program hata vererek kapanıyor.Programın kullandığı bir dll kitaplığından kaynaklanıyor. İçindekiler veya index bölümüne her yeni kelime ve sayfa eklediğinizde kaydet tuşuna basınız.Bunu her iki eklemede bir yapınız.Üçüncü kelimeyi eklemenize müsade etmeden kapanacaktır.Önemli değil, kapansın. Yeniden windows gezgininden açarak iki kelime daha ekleyip, kaydedip, programı kapatın ve yeniden başlatın. 

Umarım programdaki bakale.com ismini kaldırmazsınız. 

Kanun değişikliklerini içeren yeni versiyonu Mayıs sonunda, haziran başında yayınlamaya çalışacağım.

Selam ve saygılar.